DIN 964 A4 M 2,5X18
Slotted raised countersunk head screws
Item number
0964425 18
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377284259
Net weight per 100 pc.
0,066 kg
Packaging units:
1.000
Item number
0964425 18
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377284259
Net weight per 100 pc.
0,066 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 2,5 mm |
| Total length (l) | 18 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Raised countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 4,7 mm |
| Height of head (k) | 1,5 mm |
| Drive shape (drive) | Slot |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 964 A4 M 2,5X18