Art. 9044 A2 6,0X65/42 TX25
SP-Drill undersænkede træskruer med borspids
Varenummer
9044260 65
Stålkvalitet
A2
EAN/GTIN
4043377375803
Nettovægt pr. 100
0,800 kg
Emballageenhede:
200
3.600
86.400
Varenummer
9044260 65
Stålkvalitet
A2
EAN/GTIN
4043377375803
Nettovægt pr. 100
0,800 kg
- Tekniske data
- Information om produktet
- Produktbrochurer
Tekniske data
| Diameter (d) | 6 mm |
| Totallængde (l) | 65 mm |
| Gevindlængde (b) | 42 mm |
| Materiale | undersænket hoved |
| Hoveddiameter (dk) | 12 mm |
| Drivstørrelse (Drivstørr) | TX25 |
| Produkt View | Skruegevind til spånplade |
| Trækstyrke (Rm) | 500 N/mm² |
| Drivform (drift) | TX |
Information om produktet
Produktfordele
Stabil betjeningTX-hovedet sikrer enkel og stabil iskruning af skruen, lige fra start til undersænkning.
Ingen revner i træet
Takket være borespidsen fjernes spændinger i træet, og dermed undgås dannelsen af revner.
Ingen forboring
Overflødiggør stort set forboring. Vi anbefaler dog, at man altid foretager et forsøg.
Europæisk teknisk godkendelse ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Anvendelser
Ideel til gængse forskruninger udendørs, eksempelvis forskalling, hegn, balkoner, broer, facader.Husk at overholde en minimumsindskruningsdybde på 4 X diameteren. Ideelt set bør man opnå en indskruningsdybde på 8 X diameteren. En dybde på mere end 12 X diameteren må ikke indgå i beregningen
Anvendelsesområde
TrækonstruktionKendetegn
- Borespids- fræseribber under hovedet
- TX-hoved
Produktbrochurer
Del Art. 9044 A2 6,0X65/42 TX25