Art. 9143 A2 5,3X70 TX20
TBS-Drill terrasseskrue,forsænket hoved,selvskæren
Varenummer
9143253 70
Stålkvalitet
A2
EAN/GTIN
4043377257239
Nettovægt pr. 100
0,642 kg
Emballageenhede:
100
2.100
50.400
Varenummer
9143253 70
Stålkvalitet
A2
EAN/GTIN
4043377257239
Nettovægt pr. 100
0,642 kg
- Tekniske data
- Information om produktet
- Produktbrochurer
- Katalogside
Tekniske data
| Diameter (d) | 5,3 mm |
| Totallængde (l) | 70 mm |
| Produkt View | Skruegevind til spånplade |
| Materiale | undersænket hoved |
| Hoveddiameter (dk) | 7,5 mm |
| Hovedhøjde (k) | 3 mm |
| Drivstørrelse (Drivstørr) | TX20 |
| Drivform (drift) | TX |
| Trækstyrke (Rm) | 700 N/mm² |
| Gevindlængde (b) | 35 mm |
Information om produktet
Produktfordele
Ingen forboringOverflødiggør stort set forboring. Vi anbefaler dog, at man altid foretager et forsøg.
Ingen revner i træet
Cut-spidsen er garant for præcise boringer – også i hårdt træ – uden at der dannes revner.
Stabil betjening
TX-hovedet sikrer enkel og stabil iskruning af skruen, lige fra start til undersænkning.
Fremragende resultater
Det ekstra holdegevind under hovedet samt fræseribberne er garanter for nem og ren undersænkning af TBS-Drill-træskruen
Anvendelser
Ideel til træforarbejdningsvirksomheder (snedkerier, trækonstruktion) og alle have- og anlægsgartnere til fastgørelse af terrassegulve og bådebroer. Også den ideelle løsning til hårdt træ som f.eks. bangkirai, massaranduba og mange andre.Husk at overholde en minimumsindskruningsdybde på 4 X diameteren. Afhængigt af træsort bør man opnå en indskruningsdybde på 8 X diameteren
Anvendelsesområde
TrækonstruktionKendetegn
- lille forsænket hoved (kun 7,5 mm Ø)- Ekstra underhovedgevind
- Stabiliseret skaft
- Cut-spids
- Fræseribben under hovedet
- TX-hoved
Produktbrochurer
Del Art. 9143 A2 5,3X70 TX20