Art. 9242 1.4006 5,0X60/36 TX25
Træskruer med pyntehoved, skærekærv og skrælleribber
Varenummer
9242400650 60/36
Stålkvalitet
C1
EAN/GTIN
4043377319159
Nettovægt pr. 100
0,500 kg
Emballageenhede:
200
2.400
57.600
Varenummer
9242400650 60/36
Stålkvalitet
C1
EAN/GTIN
4043377319159
Nettovægt pr. 100
0,500 kg
- Tekniske data
- Information om produktet
- Produktbrochurer
- Katalogside
Tekniske data
| Diameter (d) | 5 mm |
| Totallængde (l) | 60 mm |
| Produkt View | Skruegevind til spånplade |
| Materiale | ornamental hoved |
| Hoveddiameter (dk) | 7,5 mm |
| Hovedhøjde (k) | 3,45 mm |
| Drivstørrelse (Drivstørr) | TX25 |
| Drivform (drift) | TX |
| Gevindlængde (b) | 36 mm |
Information om produktet
Produktfordele
SkrælleribberSkrælleribberne garanterer et lavt indskruningsdrejningsmoment, også ved høje fastgørelseselementer.
Ingen forboring
Overflødiggør stort set forboring. Vi anbefaler dog, at man altid foretager et forsøg.
Stabil betjening
TX-hovedet sikrer enkel og stabil iskruning af skruen, lige fra start til undersænkning.
Ingen revner i træet
Cut-spidsen er garant for præcise boringer – også i hårdt træ – uden at der dannes revner.
European technical Assessment ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Anvendelser
Ideel til træforarbejdningsvirksomheder (snedkerier, trækonstruktion) og alle have- og anlægsgartnere til fastgørelse af terrassegulve og bådebroer. Også den ideelle løsning til hårdt træ som f.eks. bangkirai, massaranduba og mange andre.Husk at overholde en minimumsindskruningsdybde på 4 X diameteren. Afhængigt af træsort bør man opnå en indskruningsdybde på 8 X diameteren
Anvendelsesområde
TrækonstruktionKendetegn
- 60° pyntehoved- cut-spids
- skrælleribber
- fræseribber under hovedet
- TX-hoved
- speciel antifriktionsbelægning
Produktbrochurer
Del Art. 9242 1.4006 5,0X60/36 TX25