Art. 9244 1.4006 4,5X40/24 TX20
Undersænkede træskruer med borspids
Varenummer
9244400645 40/24
Stålkvalitet
C1
EAN/GTIN
4043377319319
Nettovægt pr. 100
0,287 kg
Emballageenhede:
200
5.400
129.600
Varenummer
9244400645 40/24
Stålkvalitet
C1
EAN/GTIN
4043377319319
Nettovægt pr. 100
0,287 kg
- Tekniske data
- Information om produktet
- Produktbrochurer
Tekniske data
| Diameter (d) | 4,5 mm |
| Totallængde (l) | 40 mm |
| Produkt View | Skruegevind til spånplade |
| Materiale | undersænket hoved |
| Hoveddiameter (dk) | 9 mm |
| Hovedhøjde (k) | 2,7 mm |
| Drivstørrelse (Drivstørr) | TX20 |
| Drivform (drift) | TX |
| Gevindlængde (b) | 24 mm |
| Mål dp (dp) | 3,3 mm |
| Borespidslængde (lp) | 4,7 mm |
Information om produktet
Produktfordele
Ingen forboringOverflødiggør stort set forboring. Vi anbefaler dog, at man altid foretager et forsøg.
Stabil betjening
TX-hovedet sikrer enkel og stabil iskruning af skruen, lige fra start til undersænkning.
European technical Assessment ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Anvendelser
Ideel til træforarbejdningsvirksomheder (snedkerier, trækonstruktion) og alle have- og anlægsgartnere til fastgørelse af terrassegulve og bådebroer. Også den ideelle løsning til hårdt træ som f.eks. bangkirai, massaranduba og mange andre.Husk at overholde en minimumsindskruningsdybde på 4 X diameteren. Afhængigt af træsort bør man opnå en indskruningsdybde på 8 X diameteren
Anvendelsesområde
TrækonstruktionKendetegn
- Forsænket hoved 90°- borespids
- fræseribber under hovedet
- TX-hoved
- hærdet martensitisk rustfrit stål (1.4006)
- speciel antifriktionsbelægning
Produktbrochurer
Del Art. 9244 1.4006 4,5X40/24 TX20