Art. 9245 1.4006 5,0X80/48 TX25
TBS-Drill terrasseskrue,cylindrisk hoved,selvskære
Varenummer
9245400650 80/48
Stålkvalitet
C1
EAN/GTIN
4043377317261
Nettovægt pr. 100
0,794 kg
Emballageenhede:
100
2.100
50.400
Varenummer
9245400650 80/48
Stålkvalitet
C1
EAN/GTIN
4043377317261
Nettovægt pr. 100
0,794 kg
- Tekniske data
- Information om produktet
- Produktbrochurer
- Katalogside
Tekniske data
| Diameter (d) | 5 mm |
| Totallængde (l) | 80 mm |
| Produkt View | Skruegevind til spånplade |
| Materiale | topstykke |
| Hoveddiameter (dk) | 8,75 mm |
| Hovedhøjde (k) | 5,45 mm |
| Drivstørrelse (Drivstørr) | TX25 |
| Drivform (drift) | TX |
| Gevindlængde (b) | 48 mm |
| Mål dz (dz) | 6,15 mm |
Information om produktet
Produktfordele
SkrælleribberSkrælleribberne garanterer et lavt indskruningsdrejningsmoment, også ved høje fastgørelseselementer.
Ingen forboring
Overflødiggør stort set forboring. Vi anbefaler dog, at man altid foretager et forsøg.
Ingen revner i træet
Cut-spidsen er garant for præcise boringer – også i hårdt træ – uden at der dannes revner.
Stabil betjening
TX-hovedet sikrer enkel og stabil iskruning af skruen, lige fra start til undersænkning.
Cylinderhoved forhindrer udstående træfibre.
Takket være cylinderhovedet med lille forsænket hoved trækkes træfibrene ind i materialet. Dermed sikres en optimal gulvoverflade
European technical Assessment ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Anvendelser
Ideel til træforarbejdningsvirksomheder (snedkerier, trækonstruktion) og alle have- og anlægsgartnere til fastgørelse af terrassegulve og bådebroer. Også den ideelle løsning til hårdt træ som f.eks. bangkirai, massaranduba og mange andre.Husk at overholde en minimumsindskruningsdybde på 4 X diameteren. Afhængigt af træsort bør man opnå en indskruningsdybde på 8 X diameteren
Anvendelsesområde
TrækonstruktionKendetegn
- Cylinderhoved- skrælleribber
- cut-spids
- TX-hoved
- hærdet martensitisk rustfrit stål (1.4006)
- speciel antifriktionsbelægning
Produktbrochurer
Del Art. 9245 1.4006 5,0X80/48 TX25