Art. 9246 1.4006 4,5X45/30 TX20
Undersænkede træskruer m. borspids, m. ribber
Varenummer
9246400645 45/30
Stålkvalitet
C1
EAN/GTIN
4043377319593
Nettovægt pr. 100
0,318 kg
Emballageenhede:
200
4.200
100.800
Varenummer
9246400645 45/30
Stålkvalitet
C1
EAN/GTIN
4043377319593
Nettovægt pr. 100
0,318 kg
- Tekniske data
- Information om produktet
- Produktbrochurer
- Katalogside
Tekniske data
| Diameter (d) | 4,5 mm |
| Totallængde (l) | 45 mm |
| Produkt View | Skruegevind til spånplade |
| Materiale | undersænket hoved |
| Hoveddiameter (dk) | 9 mm |
| Hovedhøjde (k) | 2,7 mm |
| Drivstørrelse (Drivstørr) | TX20 |
| Drivform (drift) | TX |
| Gevindlængde (b) | 30 mm |
| Mål dp (dp) | 3,3 mm |
| Borespidslængde (lp) | 4,7 mm |
Information om produktet
Produktfordele
SkrælleribberSkrælleribberne garanterer et lavt indskruningsdrejningsmoment, også ved høje fastgørelseselementer.
Ingen forboring
Overflødiggør stort set forboring. Vi anbefaler dog, at man altid foretager et forsøg.
Stabil betjening
TX-hovedet sikrer enkel og stabil iskruning af skruen, lige fra start til undersænkning.
European technical Assessment ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Anvendelser
Ideel til træforarbejdningsvirksomheder (snedkerier, trækonstruktion) og alle have- og anlægsgartnere til fastgørelse af terrassegulve og bådebroer. Også den ideelle løsning til hårdt træ som f.eks. bangkirai, massaranduba og mange andre.Husk at overholde en minimumsindskruningsdybde på 4 X diameteren. Afhængigt af træsort bør man opnå en indskruningsdybde på 8 X diameteren
Anvendelsesområde
TrækonstruktionKendetegn
- Forsænket hoved 90°- borespids
- fræseribber under hovedet
- skrælleribber
- TX-hoved
- hærdet martensitisk rustfrit stål (1.4006)
- speciel antifriktionsbelægning
Produktbrochurer
Del Art. 9246 1.4006 4,5X45/30 TX20