Art. 9250 A2 10,0X160/80 TX40
Selvskærende træskruer med tallerkenhoved, delvis gevind
Varenummer
92502100 160/80
Stålkvalitet
A2
EAN/GTIN
4043377411624
Nettovægt pr. 100
5,756 kg
Varenummer
92502100 160/80
Stålkvalitet
A2
EAN/GTIN
4043377411624
Nettovægt pr. 100
5,756 kg
- Tekniske data
- Information om produktet
- Produktbrochurer
- Katalogside
Tekniske data
| Diameter (d) | 10 mm |
| Totallængde (l) | 160 mm |
| Produkt View | Skruegevind til spånplade |
| Materiale | hoved plade |
| Hoveddiameter (dk) | 25 mm |
| Hovedhøjde (k) | 5 mm |
| Drivstørrelse (Drivstørr) | TX40 |
| Drivform (drift) | TX |
| Trækstyrke (Rm) | 500 N/mm² |
| Gevindlængde (b) | 80 mm |
Information om produktet
Produktfordele
Høj sikkerhedTakket være de betydeligt højere hovedmomentværdier i forhold til et forsænket hoved kræves der op til 50 % færre skruer.
Ingen revner i træet
Takket være skærekærven i gevindsnittet fjernes spændinger i træet, og dermed undgås dannelsen af revner.
Nem iskruning
Sikrer hurtigt indgreb i gevindet
Speciel antifriktionsbelægning
Garanterer et lavt indskruningsdrejningsmoment og dermed en minimal kraftanstrengelse
Stabil betjening
TX-hovedet sikrer enkel og stabil iskruning af skruen, lige fra start til undersænkning.. De kompakte mål er ideelle til anvendelse af metalkomponenter som f.eks. støtteben eller tagkroge på træunderkonstruktioner.
Europæisk teknisk godkendelse ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Anvendelser
Ideel til forskruninger udendørs, eksempelvis solar, carport, balkoner, broer, legeredskaber, færdigbyggede huse samt alle bærende elementer. Ideel til forskruninger udendørs, eksempelvis solar, carport, balkoner, broer, legeredskaber, færdigbyggede huse samt alle bærende elementer.Husk at overholde en minimumsindskruningsdybde på 4 X diameteren. Ideelt set bør man opnå en indskruningsdybde på 8 X diameteren. En dybde på mere end 12 X diameteren må ikke indgå i beregningen
Anvendelsesområde
Trækonstruktion, SolcellerKendetegn
- Delgevind- tallerkenhoved - træskrue
- CUT-spids
- speciel antifriktionsbelægning
- TX-hoved
Produktbrochurer
Del Art. 9250 A2 10,0X160/80 TX40