Art. 9044 A2 5,0X35/24 TX25
SP-Drill spånskiveskruvar, försänkt huvud, borrspets
Artikelnummer
9044250 35
Stålkvalitet
A2
EAN/GTIN
4043377375728
Nettovikt per 100
0,331 kg
Förpackningsenheter:
200
4.200
100.800
Artikelnummer
9044250 35
Stålkvalitet
A2
EAN/GTIN
4043377375728
Nettovikt per 100
0,331 kg
- Tekniska data
- Information om produkten
- Produktbroschyrer
Tekniska data
| Diameter (d) | 5 mm |
| Total längd (l) | 35 mm |
| Gänglängd (b) | 24 mm |
| huvudets form | försänkt huvud |
| Huvuddiameter (dk) | 10 mm |
| Greppstorlek (Greppst.) | TX25 |
| Typ av gänga | Skruvgänga för spånskiva |
| draghållfasthet (Rm) | 500 N/mm² |
| Greppsystem (drift) | Sextandhålsgrepp |
Information om produkten
Produktfördelar
Manöverstabilt greppTX-greppet möjliggör enkel och säker inskruvning från ansättning till försänkning av skruven.
Träet går inte sönder
Genom borrspetsen tas spänningar bort från träet och därmed förhindras att träet går sönder.
Ingen förborrning
Förborrning är överflödig till och med i de flesta hårdträ. På grund av hårdträets många olika egenskaper rekommenderar vi dock alltid att användningsförsök görs.
Europeiskt tekniskt godkännande ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Användningsmöjligheter
Ideal för gängse förskruvningar utomhus som exempelvis paneler, staket, balkonger, bryggor, fasader.Ett minimiinskruvningsdjup på 4 X diametern måste garanteras. Helst bör ett inskruvningsdjup på 8 X diametern uppnås. Mer än 12 X diametern får inte ingå i beräkningen
Användningsområde
TräkonstruktionKännetecken
- Borrspets- Fräsrillor under huvudet
- TX-grepp
Produktbroschyrer
Share Art. 9044 A2 5,0X35/24 TX25