Art. 9047 A4 6,0X40 TX25
Spånskiveskruvar med försänkt och förstärkt huvud, full gänga
Artikelnummer
9047460 40
Stålkvalitet
A4
EAN/GTIN
4043377383075
Nettovikt per 100
0,530 kg
Förpackningsenheter:
100
4.800
115.200
Artikelnummer
9047460 40
Stålkvalitet
A4
EAN/GTIN
4043377383075
Nettovikt per 100
0,530 kg
- Tekniska data
- Information om produkten
- Produktbroschyrer
- Katalogsida
Tekniska data
| Diameter (d) | 6 mm |
| Total längd (l) | 40 mm |
| Typ av gänga | Skruvgänga för spånskiva |
| huvudets form | försänkt huvud |
| Huvuddiameter (dk) | 12 mm |
| Huvudhöjd (k) | 3,6 mm |
| Greppstorlek (Greppst.) | TX25 |
| Greppsystem (drift) | Sextandhålsgrepp |
| Gänglängd (b) | 40 mm |
| draghållfasthet (Rm) | 500 N/mm² |
Information om produkten
Produktfördelar
Manöverstabilt greppTX-greppet möjliggör enkel och säker inskruvning från ansättning till försänkning av skruven.
Ingen förborrning
Förborrning är överflödig i de flesta fall. Vi rekommenderar dock att man alltid gör ett användningsförsök.
Europeiskt tekniskt godkännande ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Användningsmöjligheter
Ideal för förskruvning inom träområdet. Optimal gängform säkrar bästa fäste i mycket varierande trämaterial. Genom TX-formen uppnås en optimal kraftöverföring.Användningsområde
Träkonstruktion, SolvärmeKännetecken
- Helgänga- Försänkt huvud 90°
- Förstärkt under huvudet
- TX-grepp
- Standardspets
- Från diameter 10, 8 och från 6 x 140mm fräsrillor under huvudet
Produktbroschyrer
Share Art. 9047 A4 6,0X40 TX25