Art. 9047 A4 8,0X160/80 TX40
Spånskiveskruvar med försänkt och förstärkt huvud, partiell gänga
Artikelnummer
9047480 160/80
Stålkvalitet
A4
EAN/GTIN
4043377302595
Nettovikt per 100
3,791 kg
Förpackningsenheter:
100
600
14.400
Artikelnummer
9047480 160/80
Stålkvalitet
A4
EAN/GTIN
4043377302595
Nettovikt per 100
3,791 kg
- Tekniska data
- Information om produkten
- Produktbroschyrer
- Katalogsida
Tekniska data
| Diameter (d) | 8 mm |
| Total längd (l) | 160 mm |
| Typ av gänga | Skruvgänga för spånskiva |
| huvudets form | försänkt huvud |
| Huvuddiameter (dk) | 15 mm |
| Huvudhöjd (k) | 4,1 mm |
| Greppstorlek (Greppst.) | TX40 |
| Greppsystem (drift) | Sextandhålsgrepp |
| Gänglängd (b) | 80 mm |
| draghållfasthet (Rm) | 500 N/mm² |
| Antal fräsribbor | 6 Pcs. |
Information om produkten
Produktfördelar
Manöverstabilt greppTX-greppet möjliggör enkel och säker inskruvning från ansättning till försänkning av skruven.
Ingen förborrning
Förborrning är överflödig i de flesta fall. Vi rekommenderar dock att man alltid gör ett användningsförsök.
Europeiskt tekniskt godkännande ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Användningsmöjligheter
Ideal för förskruvning inom träområdet. Optimal gängform säkrar bästa fäste i mycket varierande trämaterial. Genom TX-formen uppnås en optimal kraftöverföring.Användningsområde
Träkonstruktion, SolvärmeKännetecken
- Delgänga- Försänkt huvud 90°
- Förstärkt under huvudet
- TX-grepp
- Standardspets
- Från diameter 10, 8 och från 6 x 140mm fräsrillor under huvudet
Produktbroschyrer
Share Art. 9047 A4 8,0X160/80 TX40