Art. 9090 A2 4,0X25 TX20
Skruvar med försänkt huvud för termoplastmaterial
Artikelnummer
90902T40 25
Stålkvalitet
A2
EAN/GTIN
4043377395429
Nettovikt per 100
0,163 kg
Förpackningsenheter:
500
270.000
Artikelnummer
90902T40 25
Stålkvalitet
A2
EAN/GTIN
4043377395429
Nettovikt per 100
0,163 kg
- Tekniska data
- Information om produkten
- Produktbroschyrer
- Katalogsida
Tekniska data
| Diameter (d) | 4 mm |
| Total längd (l) | 25 mm |
| Typ av gänga | Plast tråd |
| huvudets form | försänkt huvud |
| Huvuddiameter (dk) | 8,4 mm |
| Huvudhöjd (k) | 2,8 mm |
| Greppstorlek (Greppst.) | TX20 |
| Greppsystem (drift) | Sextandhålsgrepp |
Information om produkten
Produktfördelar
- Hög drag- och vridhållfasthet- Låg radiell sprickbildning tack vare små flankvinklar
- Mycket stark självlåsning mot lossning
- Ökad vibrationsbeständighet
Användningsmöjligheter
För direktskruvning utan att behöva skära en gänga i plastmaterial, särskilt termoplaster.Användningsområde
Övriga användningsområden, Tillverkning av gjutformarKännetecken
- Försänkt huvud- TX-enhet
Share Art. 9090 A2 4,0X25 TX20