Art. 9147 A4 10,0X350/105 TX40 CUT
Seko trässkruvar med frästa räfflor, skärspår
Artikelnummer
91474100 350/105
Stålkvalitet
A4
EAN/GTIN
4043377412430
Nettovikt per 100
11,490 kg
Förpackningsenheter:
50
150
3.600
Artikelnummer
91474100 350/105
Stålkvalitet
A4
EAN/GTIN
4043377412430
Nettovikt per 100
11,490 kg
- Tekniska data
- Information om produkten
- Produktbroschyrer
Tekniska data
| Diameter (d) | 10 mm |
| Total längd (l) | 350 mm |
| Typ av gänga | Skruvgänga för spånskiva |
| huvudets form | försänkt huvud |
| Huvuddiameter (dk) | 19 mm |
| Huvudhöjd (k) | 4,7 mm |
| Greppstorlek (Greppst.) | TX40 |
| Greppsystem (drift) | Sextandhålsgrepp |
| draghållfasthet (Rm) | 500 N/mm² |
| Gänglängd (b) | 105 mm |
| Antal fräsribbor | 6 Pcs. |
Information om produkten
Produktfördelar
Manöverstabilt greppTX-greppet möjliggör enkel och säker inskruvning från ansättning till försänkning av skruven.
Ingen förborrning
Förborrning är överflödig i de flesta fall. Vi rekommenderar dock att man alltid gör ett användningsförsök.
Europeiskt tekniskt godkännande ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Användningsmöjligheter
Ideal för förskruvning inom träområdet. Optimal gängform säkrar bästa fäste i mycket varierande trämaterial. Genom TX-formen uppnås en optimal kraftöverföring.Användningsområde
TräkonstruktionKännetecken
- Försänkt huvud 90°- Förstärkt under huvudet
- TX-grepp
- CUT-spets
- Fräsrillor under huvudet
Produktbroschyrer
Share Art. 9147 A4 10,0X350/105 TX40 CUT