Art. 9242 A4 4,5X45/30 TX20
Ziko-träskruvar med skärspår och skärande rillor
Artikelnummer
9242445 45/30
Stålkvalitet
A4
EAN/GTIN
4043377388841
Nettovikt per 100
0,319 kg
Förpackningsenheter:
200
4.200
100.800
Artikelnummer
9242445 45/30
Stålkvalitet
A4
EAN/GTIN
4043377388841
Nettovikt per 100
0,319 kg
- Tekniska data
- Information om produkten
- Produktbroschyrer
- Katalogsida
Tekniska data
| Diameter (d) | 4,5 mm |
| Total längd (l) | 45 mm |
| Typ av gänga | Skruvgänga för spånskiva |
| huvudets form | Prydnads huvud |
| Huvuddiameter (dk) | 7 mm |
| Huvudhöjd (k) | 3,35 mm |
| Greppstorlek (Greppst.) | TX20 |
| Greppsystem (drift) | Sextandhålsgrepp |
| Gänglängd (b) | 30 mm |
Information om produkten
Produktfördelar
Skärande rillorDe skärande rillorna garanterar små inskruvningsvridmoment också vid höga fästdelar.
Ingen förborrning
Förborrning är överflödig i de flesta fall. Vi rekommenderar dock att man alltid gör ett användningsförsök.
Manöverstabilt grepp
TX-greppet möjliggör enkel och säker inskruvning från ansättning till försänkning av skruven.
Träet går inte sönder
Med Cut-spetsen garanteras exakt ansättning också på hårdträ utan att det går sönder.
European technical Assessment ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Användningsmöjligheter
Ideal för alla företag inom träbearbetning (snickerier, träbyggnad) och alla trädgårds- och landskapsanläggare för fastsättning av terrassvirke och båtbryggor. Den ideala lösningen också för hårdträ som bangkirai, balata och mycket mer.Ett minimiinskruvningsdjup på 4 X diametern måste garanteras. Beroende på trätyp bör ett inskruvningsdjup på 8 X diametern uppnås
Användningsområde
TräkonstruktionKännetecken
- 60° sänkt huvud- Cut-spets
- Skaftrillor
- Fräsrillor under huvudet
- TX-grepp
- Särskild glidbeläggning
Produktbroschyrer
Share Art. 9242 A4 4,5X45/30 TX20