Art. 9246 1.4006 3,5X30/18 TX15
Träkonstruktr.skruvar förs. huvud, skärande rillor
Artikelnummer
9246400635 30/18
Stålkvalitet
C1
EAN/GTIN
4043377389886
Nettovikt per 100
0,139 kg
Förpackningsenheter:
500
13.500
324.000
Artikelnummer
9246400635 30/18
Stålkvalitet
C1
EAN/GTIN
4043377389886
Nettovikt per 100
0,139 kg
- Tekniska data
- Information om produkten
- Produktbroschyrer
- Katalogsida
Tekniska data
| Diameter (d) | 3,5 mm |
| Total längd (l) | 30 mm |
| Typ av gänga | Skruvgänga för spånskiva |
| huvudets form | försänkt huvud |
| Huvuddiameter (dk) | 7 mm |
| Huvudhöjd (k) | 2,1 mm |
| Greppstorlek (Greppst.) | TX15 |
| Greppsystem (drift) | Sextandhålsgrepp |
| Gänglängd (b) | 18 mm |
| Mått dp (dp) | 2,8 mm |
| Borrspetslängd (lp) | 3,5 mm |
Information om produkten
Produktfördelar
Skärande rillorDe skärande rillorna garanterar små inskruvningsvridmoment också vid höga fästdelar.
Ingen förborrning
Förborrning är överflödig i de flesta fall. Vi rekommenderar dock att man alltid gör ett användningsförsök.
Manöverstabilt grepp
TX-greppet möjliggör enkel och säker inskruvning från ansättning till försänkning av skruven
European technical Assessment ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Användningsmöjligheter
Ideal för alla företag inom träbearbetning (snickerier, träbyggnad) och alla trädgårds- och landskapsanläggare för fastsättning av terrassvirke och båtbryggor. Den ideala lösningen också för hårdträ som bangkirai, balata och mycket mer.Ett minimiinskruvningsdjup på 4 X diametern måste garanteras. Beroende på trätyp bör ett inskruvningsdjup på 8 X diametern uppnås
Användningsområde
TräkonstruktionKännetecken
- Försänkt huvud 90°- Borrspets
- Fräsrillor under huvudet
- Skaftrillor
- TX-grepp
- Martensitiskt rostfritt stål härdat (1.4006)
- Särskild glidbeläggning
Produktbroschyrer
Share Art. 9246 1.4006 3,5X30/18 TX15