Art. 9250 A4 6,0X240/70 TX25
Träkonstruktionsskruvar,tallrikshuvud och skärspår, partiell gänga
Artikelnummer
9250460 240/70
Stålkvalitet
A4
EAN/GTIN
4043377376558
Nettovikt per 100
2,957 kg
Förpackningsenheter:
50
Artikelnummer
9250460 240/70
Stålkvalitet
A4
EAN/GTIN
4043377376558
Nettovikt per 100
2,957 kg
- Tekniska data
- Information om produkten
- Produktbroschyrer
- Katalogsida
Tekniska data
| Diameter (d) | 6 mm |
| Total längd (l) | 240 mm |
| draghållfasthet (Rm) | 500 N/mm² |
| Typ av gänga | Skruvgänga för spånskiva |
| huvudets form | Huvudplatta |
| Huvuddiameter (dk) | 15 mm |
| Greppstorlek (Greppst.) | TX25 |
| Greppsystem (drift) | Sextandhålsgrepp |
| Gänglängd (b) | 70 mm |
| Huvudhöjd (k) | 3,8 mm |
Information om produkten
Produktfördelar
Hög säkerhetGenom betydligt högre brottgräns för huvudet gentemot ett försänkt huvud krävs upp till 50 % färre skruvar.
Träet går inte sönder
Genom det skärande spåret i gängspåret tas spänningar bort från träet och därmed förhindras att träet går sönder.
Enkel ansättning
Säkrar att gängan griper snabbt
Speciell glidbeläggning
Garanterar låga inskruvningsmoment och därmed liten kraftanvändning
Manöverstabilt grepp
TX-greppet möjliggör enkel och säker inskruvning från att skruven sätt an till försänkning. Litet mått Ideal vid användning av metalldelar såsom stödfötter eller takkrokar på träkonstruktioner.
Europeiskt tekniskt godkännande ETA 11/0283
Användningsmöjligheter
Ideal för förskruvningar utomhus som exempelvis solenergi, carport, balkonger, bryggor, lekutrustning, prefabricerade hus, samt alla bärande byggdelar. Ideal för förskruvningar utomhus som exempelvis solenergi, carport, balkonger, bryggor, lekutrustning, prefabricerade hus, samt alla bärande byggdelar.Ett minimiinskruvningsdjup på 4 X diametern måste garanteras. Helst bör ett inskruvningsdjup på 8 X diametern uppnås. Mer än 12 X diametern får inte ingå i beräkningen
Användningsområde
Träkonstruktion, SolvärmeKännetecken
- Delgänga- Platt huvud - träskruv
- CUT-spets
- Särskild glidbeläggning
- TX-grepp
Produktbroschyrer
Share Art. 9250 A4 6,0X240/70 TX25