DIN 546 A4 M 2,5
Kluvna muttrar
Artikelnummer
0546425
Stålkvalitet
A4
EAN/GTIN
4043377040831
Nettovikt per 100
0,034 kg
Förpackningsenheter:
200
Artikelnummer
0546425
Stålkvalitet
A4
EAN/GTIN
4043377040831
Nettovikt per 100
0,034 kg
- Tekniska data
- Information om produkten
- Katalogsida
Tekniska data
| Diameter (d) | 2,5 mm |
| Typ av gänga | metriskt |
| draghållfasthet (Rm) | 500 N/mm² |
| Greppsystem (drift) | Spår |
| Spårbredd (n) | 1,2 mm |
| Spårdjup (t) | 1,1 mm |
| Mått dk (dk) | 5,5 mm |
| Höjd (m) | 2,2 mm |
Information om produkten
Produktfördelar
Inga förspänningskrafter eller brottmoment behövs.Användningsmöjligheter
Kluvna muttrar är generellt vriddelar av stål, rostfritt stål eller icke-järnmetall, som kan användas på många sätt, t.ex. inom elindustrin. De kan skruvas med spårskruvmejsel enligt DIN 31156 del 1 och del 2 och har huvudsakligen funktionen att fästa delar, utan att specifika förspänningskrafter eller brottmoment krävs.Användningsområde
MaskinkonstruktionShare DIN 546 A4 M 2,5