DIN 7504 1.4006 O 4,2X38 TX20
Självgängande skruvar med försänkt huvud, modell O
Artikelnummer
75044006OT42 38
Stålkvalitet
C1
EAN/GTIN
4043377351647
Nettovikt per 100
0,320 kg
Förpackningsenheter:
1.000
Artikelnummer
75044006OT42 38
Stålkvalitet
C1
EAN/GTIN
4043377351647
Nettovikt per 100
0,320 kg
- Tekniska data
- Information om produkten
- Produktbroschyrer
- Katalogsida
Tekniska data
| Diameter (d) | 4,2 mm |
| Total längd (l) | 38 mm |
| Typ av gänga | Sheet gänga |
| huvudets form | försänkt huvud |
| Huvuddiameter (dk) | 8,4 mm |
| Huvudhöjd (k) | 2,6 mm |
| Greppstorlek (Greppst.) | TX20 |
| Greppsystem (drift) | Sextandhålsgrepp |
| Mått dp (dp) | 3,6 mm |
Information om produkten
Produktfördelar
Korta monteringstiderMinskar monteringstiderna i förhållande till gängse plåtskruvar.
Manöverstabilt grepp
TX-greppet möjliggör enkel och säker inskruvning från ansättning till försänkning av skruven.
Användningsmöjligheter
- Lämplig för stål och mjuka metallerAnvändningsområde
Metallkonstruktion, Solvärme, TräkonstruktionKännetecken
- Martensitiskt rostfritt stål härdat (1.4006)Share DIN 7504 1.4006 O 4,2X38 TX20