DIN 7504 A2 M 2,9X16 TX8
Självgängande skruvar med kullrigt huvud, modell M
Artikelnummer
75042MT29 16
Stålkvalitet
A2
EAN/GTIN
4043377366061
Nettovikt per 100
0,070 kg
Artikelnummer
75042MT29 16
Stålkvalitet
A2
EAN/GTIN
4043377366061
Nettovikt per 100
0,070 kg
- Tekniska data
- Information om produkten
- Produktbroschyrer
- Katalogsida
Tekniska data
| Diameter (d) | 2,9 mm |
| Total längd (l) | 16 mm |
| Typ av gänga | Sheet gänga |
| huvudets form | Lins huvud |
| Huvuddiameter (dk) | 5,6 mm |
| Huvudhöjd (k) | 2,2 mm |
| Greppstorlek (Greppst.) | TX8 |
| Greppsystem (drift) | Sextandhålsgrepp |
| Mått dp (dp) | 2,3 mm |
Information om produkten
Produktfördelar
Korta monteringstiderMinskar monteringstiderna i förhållande till gängse plåtskruvar.
Manöverstabilt grepp
TX-greppet möjliggör enkel och säker inskruvning från ansättning till försänkning av skruven.
Användningsmöjligheter
Observera, endast för mjukmetallerAnvändningsområde
Metallkonstruktion, Solvärme, FasadProduktbroschyrer
Share DIN 7504 A2 M 2,9X16 TX8