ISO 7380-1 A4 M 8X16/16 TX40
Skruvar, lågvälvt huvud sextandhålsgrepp, helgänga
Artikelnummer
738014T8 16
Stålkvalitet
A4
EAN/GTIN
4043377314499
Nettovikt per 100
0,830 kg
Förpackningsenheter:
200
Artikelnummer
738014T8 16
Stålkvalitet
A4
EAN/GTIN
4043377314499
Nettovikt per 100
0,830 kg
- Tekniska data
- Information om produkten
- Katalogsida
Tekniska data
| Diameter (d) | 8 mm |
| Total längd (l) | 16 mm |
| Typ av gänga | metriskt |
| huvudets form | Lins huvud |
| Huvuddiameter (dk) | 14 mm |
| Huvudhöjd (k) | 4,4 mm |
| Mått t (t) | 2,7 mm |
| Greppstorlek (Greppst.) | TX40 |
| Greppsystem (drift) | Sextandhålsgrepp |
| draghållfasthet (Rm) | 500 N/mm² |
Information om produkten
Produktfördelar
Manöverstabilt greppTX-greppet möjliggör enkel och säker inskruvning från ansättning till försänkning av skruven.
Användningsmöjligheter
Plåtförskruvningar inom sanitets- och uppvärmningsbyggnadAnvändning i våtutrymmen samt utomhusanvändning utan nämnvärda halter av klorider och svaveldioxider
Användningsområde
Metallkonstruktion, Övriga användningsområdenKännetecken
- "0" = reducerad lastkapacitetShare ISO 7380-1 A4 M 8X16/16 TX40