Art. 9040 A2 4,5X40/26 TX20
Super-Drill CSK head timber screws with drilling point
Item number
9040245 40
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377231598
Net weight per 100 pc.
0,377 kg
Packaging units:
200
5.400
129.600
Item number
9040245 40
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377231598
Net weight per 100 pc.
0,377 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4,5 mm |
| Total length (l) | 40 mm |
| Thread length (b) | 26 mm |
| Head shape | Countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 9 mm |
| Height of head (k) | 2,7 mm |
| Drill bit length (lp) | 3,7 mm |
| Drive size | TX20 |
| Type of thread | Chipboardscrew thread |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
Product information
Product benefits
No predrillingPredrilling is not needed, even in most hardwoods. But given the many different properties of hardwoods we would always recommend testing before application.
Timber is not torn out
The drilling point relieves in the timber, thereby preventing cracks.
Screws are not torn out
The stabilised shoulder and distinct thread geometry almost always prevent the screws from tearing out even in hardwoods.
Special smooth coating
Guarantees low screw in torques and less force is therefore needed.
Visual appearance
The 6 milled ribs under the head ensure that the Super Drill timber construction screw is easily and cleanly countersunk
Wobble-free drive
The TX internal, multi-tooth drive allows easy and secure screw driving from setting to countersinking.
European technical Assessment ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Applications
Ideal for outdoor screw connections such as those in boarding, fences, balconies, steps, playground equipment, facades and terraces.Can also be drilled through thin-walled soft metal sheets, e.g. aluminium up to a thickness of 2 mm.
A minimum screw-in depth of 4x the diameter must be ensured. A screw- in depth of 8x the diameter should ideally be achieved. More than 12x the diameter must not be included in calculations.
Area of use
Timber construction, FacadeFEATURES
SUPER-DRILL- Reinforced head
- Stabilised shoulder
- Distinct thread
- Anti-Friction-coating
- ribs under the head
- TX drive
Product Information Files
Share Art. 9040 A2 4,5X40/26 TX20