Art. 9044 A2 4,5X90/54 TX20
SP-Drill, CSK head timber screws with drilling point
Item number
9044245 90
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377375681
Net weight per 100 pc.
0,641 kg
Packaging units:
200
2.400
57.600
Item number
9044245 90
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377375681
Net weight per 100 pc.
0,641 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
Technical data
| Diameter (d) | 4,5 mm |
| Total length (l) | 90 mm |
| Thread length (b) | 54 mm |
| Head shape | Countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 9 mm |
| Drive size | TX20 |
| Type of thread | Chipboardscrew thread |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
Product information
Product benefits
Wobble-free driveThe TX internal, multi-tooth drive allows easy and secure screw driving from setting to countersinking.
Timber is not torn out
The drilling point relieves tension in the timber, thereby preventing cracks.
No predrilling
Predrilling is not needed, even in most hardwoods. But given the many different properties of hardwoods we would always recommend testing the application.
European technical Assessment ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Applications
Ideal for outdoor screw connections such as those in boarding, fences, balconies, steps, playground equipment, facades and terraces.A minimum screw-in depth of 4x the diameter must be ensured. A screw- in depth of 8x the diameter schould ideally be achieved. More than 12x the diameter must not be included in calculations.
Area of use
Timber constructionFEATURES
- drilling point- ribs under the head
- TX drive
Product Information Files
Share Art. 9044 A2 4,5X90/54 TX20