Art. 9046 A4 3,5X35/24 TX15
Double raised countersunk head timber screws with partial thread
Item number
9046435 35/24
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377200341
Net weight per 100 pc.
0,160 kg
Packaging units:
200
5.400
129.600
Item number
9046435 35/24
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377200341
Net weight per 100 pc.
0,160 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 3,5 mm |
| Total length (l) | 35 mm |
| Thread length (b) | 24 mm |
| Head shape | Raised countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 7 mm |
| Height of head (k) | 2,1 mm |
| Drive size | TX15 |
| Type of thread | Chipboardscrew thread |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
Product information
Product benefits
Wobble-free driveThe TX internal, multi-tooth drive allows easy and secure screw driving from setting to countersinking.
No predrilling
Predrilling is not needed, even in most hardwoods. But given the many different properties of hardwoods we would always recommend testing before use.
European technical Assessment ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Applications
Ideal for screwing in wood. The optimal thread geometry ensures the best grip in a variety of wood materials. By recording TX optimum power transmission is achieved.Area of use
Timber construction, SolarFEATURES
- partial thread- raised countersunk head
- double raised countersunk head
- TX drive
- standard tip
Product Information Files
Share Art. 9046 A4 3,5X35/24 TX15