Art. 9047 A2 8,0X100 TX40
Double countersunk head timber screws with fullthread
Item number
9047280 100
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377382108
Net weight per 100 pc.
2,400 kg
Item number
9047280 100
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377382108
Net weight per 100 pc.
2,400 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 8 mm |
| Total length (l) | 100 mm |
| Thread length (b) | 100 mm |
| Head shape | Countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 15 mm |
| Height of head (k) | 4,1 mm |
| Drive size | TX40 |
| Type of thread | Chipboardscrew thread |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
Product information
Product benefits
Wobble-free driveThe TX internal, multi-tooth drive allows easy and secure screw driving from setting to countersinking.
No predrilling
Predrilling is not needed, even in most hardwoods. But given the many different properties of hardwoods we would always recommend testing before use.
European technical Assessment ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Applications
Ideal for screwing in wood. The optimal thread geometry ensures the best grip in a variety of wood materials. By recording TX optimum power transmission is achieved.Area of use
Timber construction, SolarFEATURES
- fullthread- countersunk 90°
- double countersunk head
- TX drive
- standard tip
- at Diameter 10, 8 and at 6 x 140mm ribs under the head
Product Information Files
Share Art. 9047 A2 8,0X100 TX40