Art. 9047 A4 10,0X150/80 TX40
Double countersunk head timber screws with partial thread
Item number
90474100 150/80
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377382276
Net weight per 100 pc.
4,660 kg
Packaging units:
100
400
9.600
Item number
90474100 150/80
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377382276
Net weight per 100 pc.
4,660 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 10 mm |
| Total length (l) | 150 mm |
| Thread length (b) | 80 mm |
| Head shape | Countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 19 mm |
| Height of head (k) | 4,7 mm |
| Drive size | TX40 |
| Type of thread | Chipboardscrew thread |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Number of milled ribs (ribs) | 6 Pcs. |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
Product information
Product benefits
Wobble-free driveThe TX internal, multi-tooth drive allows easy and secure screw driving from setting to countersinking.
No predrilling
Predrilling is not needed, even in most hardwoods. But given the many different properties of hardwoods we would always recommend testing before use.
European technical Assessment ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Applications
Ideal for screwing in wood. The optimal thread geometry ensures the best grip in a variety of wood materials. By recording TX optimum power transmission is achieved.Area of use
Timber construction, SolarFEATURES
- partial thread- countersunk 90°
- double countersunk head
- TX drive
- standard tip
- at Diameter 10, 8 and at Diameter 6 x 140mm ribs under the head
Product Information Files
Share Art. 9047 A4 10,0X150/80 TX40