Art. 9047 A4 4,5X45/30 TX20
Double countersunk head timber screws with partial thread
Item number
9047445 45/30
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377202222
Net weight per 100 pc.
0,310 kg
Packaging units:
200
4.200
100.800
Item number
9047445 45/30
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377202222
Net weight per 100 pc.
0,310 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4,5 mm |
| Total length (l) | 45 mm |
| Type of thread | Chipboardscrew thread |
| Head shape | Countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 9 mm |
| Height of head (k) | 2,7 mm |
| Drive size | TX20 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| Thread length (b) | 30 mm |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Product benefits
Wobble-free driveThe TX internal, multi-tooth drive allows easy and secure screw driving from setting to countersinking.
No predrilling
Predrilling is not needed, even in most hardwoods. But given the many different properties of hardwoods we would always recommend testing before use.
European technical Assessment ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Applications
Ideal for screwing in wood. The optimal thread geometry ensures the best grip in a variety of wood materials. By recording TX optimum power transmission is achieved.Area of use
Timber construction, SolarFEATURES
- partial thread- countersunk 90°
- double countersunk head
- TX drive
- standard tip
- at Diameter 10, 8 and at Diameter 6 x 140mm ribs under the head
Product Information Files
Share Art. 9047 A4 4,5X45/30 TX20