Art. 9050 A4 4,5X90 Z
Double countersunk head timber screws with fullthread
Item number
9050445 90
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377384492
Net weight per 100 pc.
0,600 kg
Item number
9050445 90
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377384492
Net weight per 100 pc.
0,600 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4,5 mm |
| Total length (l) | 90 mm |
| Type of thread | Chipboardscrew thread |
| Head shape | Countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 9 mm |
| Height of head (k) | 2,7 mm |
| Drive size | PZ2 |
| Drive shape (drive) | Pozidrive |
| Thread length (b) | 90 mm |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Product benefits
No predrillingPredrilling is not needed, even in most hardwoods. But given the many different properties of hardwoods we would always recommend testing before use.
European technical Assessment ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Applications
Ideal for screwing in wood. The optimal thread geometry ensures the best grip in a variety of wood materials.Area of use
Timber construction, SolarFEATURES
- fullthread- countersunk head 90°
- double countersunk head
- PZ Pozidrive
- ribs under the head
- standard tip
Product Information Files
Share Art. 9050 A4 4,5X90 Z