Art. 9089 A2-Cu 4,5X60 TX20
RSD CSK woodscrews, bonded sealing washer 25 mm
Item number
908922145 60
Materials
A2/Cu
EAN/GTIN
4043377217967
Net weight per 100 pc.
0,880 kg
Packaging units:
200
800
19.200
Item number
908922145 60
Materials
A2/Cu
EAN/GTIN
4043377217967
Net weight per 100 pc.
0,880 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4,5 mm |
| Total length (l) | 60 mm |
| Type of thread | Wooden thread |
| Head shape | pan head |
| Diameter of head (dk) | 8,3 mm |
| Height of head (k) | 2,35 mm |
| Drive size | TX20 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Product benefits
- Vulcanized EPDM sealing washer- Weatherproof through the EPDM sealing washer
- Air and water permeability through the EPDM sealing washer
Wobble-free driving feature
The TX inner multi-tooth drive allows the screw to be easily and securely screwed in when the screw is attached and countersunk.
Applications
- For outdoor use and in damp conditions.- Sheet metal processing on wooden structures.
- For use with delusions of Attica sheets.
Area of use
Facade, SolarProduct Information Files
Share Art. 9089 A2-Cu 4,5X60 TX20