Art. 9147 A2 4,0X35/24 TX20 CUT
Double CSK head timber screws with ribs, cutting point
Item number
9147240 35/24
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377278784
Net weight per 100 pc.
0,200 kg
Packaging units:
500
10.500
252.000
Item number
9147240 35/24
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377278784
Net weight per 100 pc.
0,200 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4 mm |
| Total length (l) | 35 mm |
| Type of thread | Chipboardscrew thread |
| Head shape | Countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 8 mm |
| Height of head (k) | 2,5 mm |
| Drive size | TX20 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Thread length (b) | 24 mm |
| Number of milled ribs (ribs) | 6 Pcs. |
Product information
Product benefits
Wobble-free driveThe TX internal, multi-tooth drive allows easy and secure screw driving from setting to countersinking.
No predrilling
Predrilling is not needed, even in most hardwoods. But given the many different properties of hardwoods we would always recommend testing before application.
European technical Assessment ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Applications
Ideal for screwing in wood. The optimal thread geometry ensures the best grip in a variety of wood materials. By recording TX optimum power transmission is achieved.Area of use
Timber constructionFEATURES
- countersunk 90°- double countersunk head
- TX drive
- cutting point
- ribs under the head
Product Information Files
Share Art. 9147 A2 4,0X35/24 TX20 CUT