Art. 9191 A2 4,5X14 TX20
Pan head screws for thermo plastics with flange
Item number
91912T45 14
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377408990
Net weight per 100 pc.
0,172 kg
Packaging units:
500
Item number
91912T45 14
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377408990
Net weight per 100 pc.
0,172 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4,5 mm |
| Total length (l) | 14 mm |
| Type of thread | Plastic thread |
| Head shape | Cross recessed pan head |
| Diameter of head (dk) | 8,2 mm |
| Height of head (k) | 3 mm |
| Drive size | TX20 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| flange diameter (dc) | 9 mm |
Product information
Product benefits
- High tensile- and torsional strength- low radial gap due to small angle of pressure
- very strong self-locking against loosening
- Increased vibration security
Applications
For direct screw connections, without having to cut a thread into plastic materials in particular thermoplastics.Area of use
Other applications, mold and die productionFEATURES
- pan head- TX drive
- with flange
Product Information Files
Share Art. 9191 A2 4,5X14 TX20