Art. 9242 A4 5,0X50/30 TX25 burnished
Timber screws RSD CSK head with cutting point and milling ribs
Item number
9242450 50/30BRUEN
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377390196
Net weight per 100 pc.
0,425 kg
Packaging units:
200
4.200
100.800
Item number
9242450 50/30BRUEN
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377390196
Net weight per 100 pc.
0,425 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 5 mm |
| Total length (l) | 50 mm |
| Type of thread | Chipboardscrew thread |
| Head shape | Ornamental head |
| Diameter of head (dk) | 7,5 mm |
| Height of head (k) | 3,45 mm |
| Drive size | TX25 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| Thread length (b) | 30 mm |
Product information
Product benefits
milling ribsThe milling ribs ensure low screw-in torques even with high attachment parts
No predrilling
Predrilling is not needed in most cases. We do however always recommend testing the application.
Wobble-free drive
The TX internal, multi-tooth drive allows easy and secure screw driving from setting to countersinking.
Timber is not torn out
The Cutting point ensures accurate attachment on hardwood without tearing out.
Great optic
The colour matching creates a good visual effect.
Applications
Ideal for all companies involved in wood processing, terrace building, timber- and landing stage constructions such as carpenters, horticulturists and landscapers.A minimum screw-in depth of 4 x the diameter must be ensured. A screw-in depth of 8 x the diameter should be achieved depending on the wood.
Area of use
Timber constructionFEATURES
- 60° Ornamental head- cutting point
- milling ribs
- ribs under the head
- TX drive
- Anti-Friction-coating
- burnished finish
Product Information Files
Share Art. 9242 A4 5,0X50/30 TX25 burnished