Art. 9244 AISI 410 5,0X90/54 TX25
CSK head timber screws with drilling point
Item number
9244400650 90/54
Materials
C1
EAN/GTIN
4043377319449
Net weight per 100 pc.
0,756 kg
Packaging units:
200
2.400
57.600
Item number
9244400650 90/54
Materials
C1
EAN/GTIN
4043377319449
Net weight per 100 pc.
0,756 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
Technical data
| Diameter (d) | 5 mm |
| Total length (l) | 90 mm |
| Type of thread | Chipboardscrew thread |
| Head shape | Countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 10 mm |
| Height of head (k) | 3 mm |
| Drive size | TX25 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| Thread length (b) | 54 mm |
| Measurement dp (dp) | 3,6 mm |
| Drill bit length (lp) | 5,2 mm |
Product information
Product benefits
No predrillingPredrilling is not needed in most cases. We do however alwaysw recommend testing the application.
Wobble-free drive
The TX internal, multi-tooth drive allows easy and secure screw driving from setting to countersinking.
European technical Assessment ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Applications
Ideal for all companies involved in wood processing (carpenters, timber) and all gardeners and landscapers for connection of wooden structures. Cover formwork perfectly suitable also for example in facade for wall coverings.A minimum screw-in depth of 4 x the diameter must be ensured. A screw-in depth of 8 x the diameter should be achieved depending on the wood.
Area of use
Timber constructionFEATURES
- countersunk 90°- drilling point
- ribs under the head
- TX drive
- Martensitic stainless steel hardened (1.4006)
- Anti-Friction-coating
Product Information Files
Share Art. 9244 AISI 410 5,0X90/54 TX25