Art. 9246 AISI 410 4,0X45/30 TX15
CSK head timber screws, drilling point, milling ribs
Item number
9246400640 45/30
Materials
C1
EAN/GTIN
4043377319548
Net weight per 100 pc.
0,258 kg
Packaging units:
200
5.400
129.600
Item number
9246400640 45/30
Materials
C1
EAN/GTIN
4043377319548
Net weight per 100 pc.
0,258 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4 mm |
| Total length (l) | 45 mm |
| Type of thread | Chipboardscrew thread |
| Head shape | Countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 8 mm |
| Height of head (k) | 2,5 mm |
| Drive size | TX15 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| Thread length (b) | 30 mm |
| Measurement dp (dp) | 3 mm |
| Drill bit length (lp) | 3,7 mm |
Product information
Product benefits
milling ribsThe milling ribs ensure low screw-in torques even with high attachment parts.
No predrilling
Predrilling is not needed in most cases. We do however alwaysw recommend testing the application.
Wobble-free drive
The TX internal, multi-tooth drive allows easy and secure screw driving from setting to countersinking.
European technical Assessment ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Applications
Ideal for all companies involved in wood processing (carpenters, timber construction) and all horticulturists and landscapers for fastening timbers and landing stages. Also the ideal solution for hardwoods such as Bankirai, Massaranduba, and many more.A minimum screw-in depth of 4 x the diameter must be ensured. A screw-in depth of 8 x the diameter should be achieved depending on the wood.
Area of use
Timber constructionFEATURES
- countersunk 90°- drilling point
- ribs under the head
- milling ribs
- TX drive
- Martensitic stainless steel hardened (1.4006)
- Anti-Friction-coating
Product Information Files
Share Art. 9246 AISI 410 4,0X45/30 TX15