Art. 9250 A4 5,0X70/42 TX25
Pan washer head timber screws with cutting point
Item number
9250450 70/42
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377376275
Net weight per 100 pc.
0,751 kg
Packaging units:
100
2.100
50.400
Item number
9250450 70/42
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377376275
Net weight per 100 pc.
0,751 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 5 mm |
| Total length (l) | 70 mm |
| Type of thread | Chipboardscrew thread |
| Head shape | Flat head |
| Diameter of head (dk) | 14 mm |
| Height of head (k) | 3,5 mm |
| Drive size | TX25 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Thread length (b) | 42 mm |
Product information
Product benefits
Great holdUp to 50% fewer screws are needed as the head pull-through values are considerably greater than those of a countersunk screw
Easy to attach
Ensures a rapid thread grip
Anti-Friction-coating
Guarantees low screw-in torques and less force is therefore needed
Wobble-free driving feature
The TX driving feature allows the screw to be easily and securely screwed in when the screw is attached and countersunk Small dimensions Ideal when using metal parts like column bases or roof hooks on timber substrucures
European technical Assessment ETA 11/0283
UK Technical Assessment UKTA 22/6473
Applications
Ideal for Outdoor screw connections such as solar equipment, car ports, balconies, steps, playground equipment, prefabricated houses and all supporting componentsA minimum screw-in depth of 4x the diameter must be ensured. A screw-in depth of 8x the diameter should ideally be achieved. More than 12x the diameter must not be included in calculations.
Area of use
Timber construction, SolarFEATURES
- Pan washer head timber screws- cutting point
- Anti-Friction-coating
- TX drive
Product Information Files
Share Art. 9250 A4 5,0X70/42 TX25