DIN 417 A2 M 4X6
Slotted set screws with long dog point
Item number
041724 6
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377030481
Net weight per 100 pc.
0,034 kg
Item number
041724 6
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377030481
Net weight per 100 pc.
0,034 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4 mm |
| Total length (l) | 6 mm |
| Type of thread | Metric |
| Drive shape (drive) | Slot |
| Slot width (n) | 0,6 mm |
| Slot depth (t) | 1,12 mm |
| Measurement dp (dp) | 2,5 mm |
| Peg length (z) | 2 mm |
Product information
Area of use
Facade, Machine construction, Metal construction, Other applicationsShare DIN 417 A2 M 4X6