DIN 464 AISI 303 M 4X6
Knurled thumb screws, high type
Item number
046424 6
Materials
A1
EAN/GTIN
4043377038920
Net weight per 100 pc.
0,836 kg
Packaging units:
50
Item number
046424 6
Materials
A1
EAN/GTIN
4043377038920
Net weight per 100 pc.
0,836 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4 mm |
| Total length (l) | 6 mm |
| Type of thread | Metric |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Diameter of head (dk) | 16 mm |
| Height of head (k) | 3,5 mm |
| Head shape | Cross recessed pan head |
| Measurement h (h) | 9,5 mm |
| Drive shape (drive) | Knurl |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 464 AISI 303 M 4X6