DIN 546 A4 M 10
Slotted round nuts
Item number
0546410
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377040787
Net weight per 100 pc.
1,150 kg
Packaging units:
50
Item number
0546410
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377040787
Net weight per 100 pc.
1,150 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 10 mm |
| Type of thread | Metric |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Drive shape (drive) | Slot |
| Slot width (n) | 3,5 mm |
| Slot depth (t) | 3,2 mm |
| Measurement dk (dk) | 18 mm |
| Height (m) | 8 mm |
Product information
Product benefits
No biasing forces are required.Applications
Slotted nuts are generally turned parts made of steel, stainless steel or non-ferrous metal, the wide ranging are applicable in the electrical industry. You can with slotted screw wrench to DIN 31156 Part 1 and Part 2 are screwed and have mostly only the function to attach parts without biasing certain forces are required.Area of use
Machine constructionShare DIN 546 A4 M 10