DIN 546 A4 M 6
Slotted round nuts
Item number
054646
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377040893
Net weight per 100 pc.
0,273 kg
Packaging units:
100
Item number
054646
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377040893
Net weight per 100 pc.
0,273 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6 mm |
| Type of thread | Metric |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Drive shape (drive) | Slot |
| Slot width (n) | 2,5 mm |
| Slot depth (t) | 2 mm |
| Measurement dk (dk) | 11 mm |
| Height (m) | 5 mm |
Product information
Product benefits
No biasing forces are required.Applications
Slotted nuts are generally turned parts made of steel, stainless steel or non-ferrous metal, the wide ranging are applicable in the electrical industry. You can with slotted screw wrench to DIN 31156 Part 1 and Part 2 are screwed and have mostly only the function to attach parts without biasing certain forces are required.Area of use
Machine constructionShare DIN 546 A4 M 6