DIN 551 A2 M 2X5
Slotted set screws with flat point
Item number
055122 5
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377041166
Net weight per 100 pc.
0,009 kg
Packaging units:
200
Item number
055122 5
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377041166
Net weight per 100 pc.
0,009 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 2 mm |
| Total length (l) | 5 mm |
| Type of thread | Metric |
| Drive shape (drive) | Slot |
| Slot width (n) | 0,25 mm |
| Slot depth (t) | 0,64 mm |
| Measurement dp (dp) | 1 mm |
| Hardness | 12 |
Product information
Area of use
Facade, Machine construction, Metal construction, Other applicationsShare DIN 551 A2 M 2X5