DIN 551 A2 M 6X45
Slotted set screws with flat point
Item number
055126 45
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377041654
Net weight per 100 pc.
0,775 kg
Packaging units:
200
Item number
055126 45
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377041654
Net weight per 100 pc.
0,775 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6 mm |
| Total length (l) | 45 mm |
| Type of thread | Metric |
| Drive shape (drive) | Slot |
| Slot width (n) | 1 mm |
| Slot depth (t) | 1,6 mm |
| Measurement dp (dp) | 4 mm |
| Hardness | 12 |
Product information
Area of use
Facade, Machine construction, Metal construction, Other applicationsShare DIN 551 A2 M 6X45