DIN 551 A4 M 2,5X16
Slotted set screws with flat point
Item number
0551425 16
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377042019
Net weight per 100 pc.
0,041 kg
Packaging units:
200
Item number
0551425 16
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377042019
Net weight per 100 pc.
0,041 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 2,5 mm |
| Total length (l) | 16 mm |
| Type of thread | Metric |
| Drive shape (drive) | Slot |
| Slot width (n) | 0,4 mm |
| Slot depth (t) | 0,72 mm |
| Measurement dp (dp) | 1,5 mm |
| Hardness | 12 |
Product information
Area of use
Facade, Machine construction, Metal construction, Other applicationsShare DIN 551 A4 M 2,5X16