DIN 551 A4 M 8X30
Slotted set screws with flat point
Item number
055148 30
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377042521
Net weight per 100 pc.
1,050 kg
Packaging units:
100
Item number
055148 30
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377042521
Net weight per 100 pc.
1,050 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 8 mm |
| Total length (l) | 30 mm |
| Type of thread | Metric |
| Drive shape (drive) | Slot |
| Slot width (n) | 1,2 mm |
| Slot depth (t) | 2 mm |
| Measurement dp (dp) | 5,5 mm |
| Hardness | 12 |
Product information
Area of use
Facade, Machine construction, Metal construction, Other applicationsShare DIN 551 A4 M 8X30