DIN 553 A2 M 10X20
Slotted set screws with cone point
Item number
0553210 20
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377042620
Net weight per 100 pc.
0,860 kg
Item number
0553210 20
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377042620
Net weight per 100 pc.
0,860 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 10 mm |
| Total length (l) | 20 mm |
| Type of thread | Metric |
| Drive shape (drive) | Slot |
| Slot width (n) | 1,6 mm |
| Slot depth (t) | 2,4 mm |
| Hardness | 12 |
| Measurement dt (dt) | 2,5 mm |
Product information
Area of use
Facade, Machine construction, Metal construction, Other applicationsShare DIN 553 A2 M 10X20