DIN 553 A2 M 6X8
Slotted set screws with cone point
Item number
055326 8
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377043337
Net weight per 100 pc.
0,104 kg
Item number
055326 8
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377043337
Net weight per 100 pc.
0,104 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6 mm |
| Total length (l) | 8 mm |
| Type of thread | Metric |
| Drive shape (drive) | Slot |
| Slot width (n) | 1 mm |
| Slot depth (t) | 1,6 mm |
| Hardness | 12 |
| Measurement dt (dt) | 1,5 mm |
Product information
Area of use
Facade, Machine construction, Metal construction, Other applicationsShare DIN 553 A2 M 6X8