DIN 553 A4 M 3X6
Slotted set screws with cone point
Item number
055343 6
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377043764
Net weight per 100 pc.
0,021 kg
Packaging units:
200
Item number
055343 6
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377043764
Net weight per 100 pc.
0,021 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 3 mm |
| Total length (l) | 6 mm |
| Type of thread | Metric |
| Drive shape (drive) | Slot |
| Slot width (n) | 0,4 mm |
| Slot depth (t) | 0,8 mm |
| Hardness | 12 |
| Measurement dt (dt) | 0,3 mm |
Product information
Area of use
Facade, Machine construction, Metal construction, Other applicationsShare DIN 553 A4 M 3X6