DIN 571 A4 4X25
Hexagon head wood screws
Item number
057144 25
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377046253
Net weight per 100 pc.
0,241 kg
Packaging units:
200
Item number
057144 25
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377046253
Net weight per 100 pc.
0,241 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4 mm |
| Total length (l) | 25 mm |
| Thread length (b) | 15 mm |
| Type of thread | Wooden thread |
| Head shape | Hexagonal head |
| Height of head (k) | 2,8 mm |
| Corner measurement (e) | 7,5 mm |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| Drive size | SW 7 |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the wood area.Area of use
Timber constructionShare DIN 571 A4 4X25