DIN 571 A4 7X70
Hexagon head wood screws
Item number
057147 70
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377046666
Net weight per 100 pc.
1,818 kg
Packaging units:
100
Item number
057147 70
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377046666
Net weight per 100 pc.
1,818 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 7 mm |
| Total length (l) | 70 mm |
| Thread length (b) | 42 mm |
| Type of thread | Wooden thread |
| Head shape | Hexagonal head |
| Height of head (k) | 5 mm |
| Corner measurement (e) | 13,07 mm |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| Drive size | SW 12 |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the wood area.Area of use
Timber constructionShare DIN 571 A4 7X70