DIN 571 A4 8X65
Hexagon head wood screws
Item number
057148 65
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377046840
Net weight per 100 pc.
2,220 kg
Packaging units:
100
Item number
057148 65
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377046840
Net weight per 100 pc.
2,220 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 8 mm |
| Total length (l) | 65 mm |
| Thread length (b) | 39 mm |
| Type of thread | Wooden thread |
| Head shape | Hexagonal head |
| Height of head (k) | 5,5 mm |
| Corner measurement (e) | 14,2 mm |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| Drive size | SW 13 |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the wood area and solar.Area of use
Timber construction, SolarShare DIN 571 A4 8X65