DIN 603 A2-70 M 16X150
Mushroom head square neck bolts, partial thread
Item number
0603216 150
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377048035
Net weight per 100 pc.
28,531 kg
Item number
0603216 150
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377048035
Net weight per 100 pc.
28,531 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 16 mm |
| Total length (l) | 150 mm |
| Thread length (b) | 44 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | button head |
| Height of head (k) | 8,95 mm |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Diameter of head (dk) | 38,8 mm |
| Measurement v (v) | 16,7 mm |
| Square height (f) | 12,9 mm |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area and metal area.Area of use
Machine construction, Metal constructionShare DIN 603 A2-70 M 16X150