DIN 603 A2-70 M 6X80
Mushroom head square neck bolts, partial thread
Item number
060326 80
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377048691
Net weight per 100 pc.
1,743 kg
Item number
060326 80
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377048691
Net weight per 100 pc.
1,743 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6 mm |
| Total length (l) | 80 mm |
| Thread length (b) | 18 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | button head |
| Height of head (k) | 3,88 mm |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
| Diameter of head (dk) | 16,55 mm |
| Measurement v (v) | 6,48 mm |
| Square height (f) | 4,6 mm |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area and metal area.Area of use
Machine construction, Metal constructionShare DIN 603 A2-70 M 6X80